LEASING

W polskim systemie prawa, umowa leasingu jest regulowana przez Kodeks Cywilny. Zgodnie z art. 709 umowa leasingu powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. W ramach leasingu jedna ze stron umowy (finansujący, leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (korzystającemu, leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na uzgodniony w umowie leasingu okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe).

Leasingodawca (finansujący) – to właściciel przedmiotu, który daje ten przedmiot w odpłatne użytkowanie drugiej osobie na określony czas i na określonych warunkach. Najczęściej jest to wyspecjalizowana firma zajmująca się świadczeniem usług leasingu. Forma prawna leasingodawcy może być dowolna. W praktyce najbardziej liczą się na rynku spółki prawa handlowego, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne.

Leasingobiorca (korzystający) – to osoba korzystająca z przedmiotu leasingu na warunkach określonych w umowie. Najczęściej jest to przedsiębiorca, rzadziej ze względu na niekorzystne przepisy podatkowe, osoba fizyczna. Przeważają więc spółki handlowe, spółki cywilne i osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą.

Przy wyborze oferty leasingowej, należy zwrócić szczególnie uwagę na różniące się w poszczególnych instytucjach finansowych procedury, decydujące o możliwości uzyskania leasingu. O atrakcyjności oferty leasingowej decyduje przede wszystkim: marża, całkowity koszt leasingu, elastyczność oferty oraz okres spłaty leasingu.

Skontaktuj się ze mną, a dzięki temu bezpłatnie uzyskasz wszystkie niezbędne informacje i z łatwością dokonasz wyboru najkorzystniejszej dla siebie oferty leasingowej.

POZOSTAŁE USŁUGI