MIESZKANIE BEZ WKŁADU
Gwarancja wkładu własnego jest zabezpieczeniem spłaty kredytu mieszkaniowego udzielanego zgodnie z warunkami Ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.
Gwarancją wkładu własnego może zostać objęty kredyt udzielony zgodnie z zasadami obowiązującymi w banku kredytującym i na warunkach określonych w Ustawie o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Gwarancja może objąć część kapitałową kredytu odpowiadającą wkładowi własnemu, który powinien być wniesiony przez kredytobiorcę (nie więcej niż 100 tys. zł).
Dla kogo jest gwarancja? – dla osób fizycznych, które zgodnie z ustawą prowadzą gospodarstwo domowe:
- na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
- poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli posiada obywatelstwo polskie albo prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z osobą posiadającą polskie obywatelstwo, a gwarantowany kredyt mieszkaniowy jest mu udzielany wspólnie z tą osobą (art. 3 ust. 1 ustawy),
- które nie mogą posiadać prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego oraz w okresie pięciu lat poprzedzających złożenie wniosku o udzielenie tego kredytu nie dokonały zbycia takiego prawa w drodze darowizny na rzecz osoby zaliczanej do I albo II grupy podatkowej; nie może im przysługiwać spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego (art. 5 ust. 1 i 2 ustawy).
Wyjątkiem są rodziny z dwójką lub większą liczbą dzieci. W takim przypadku mogą łącznie posiadać jedno inne mieszkanie nie większe niż:
– 50 m2 gdy w gospodarstwie jest dwoje dzieci
– 75 m2 gdy dzieci jest troje
– 90 m2 gdy dzieci jest czworo.
Dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci nie ma limitu metrażowego.
- Cena lokalu mieszkalnego albo wkład budowlany w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych oraz:
– współczynnika 1,3 – w przypadku gdy kredytobiorca jest pierwszym nabywcą lokalu mieszkalnego albo
– współczynnika 1,2 – w przypadku gdy kredytobiorca nie jest pierwszym nabywcą lokalu mieszkalnego lub nie nabywa go od podmiotu, który ten lokal wybudował w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (art. 4 ust. 2 ustawy), - Gwarancją może zostać objęty kredyt złotówkowy, w którym – zgodnie z Ustawą o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym – zniesiono wymóg wpłacenia wkładu własnego przez kredytobiorcę. Kredyty z gwarancją będą udzielane do 31 grudnia 2030 r. (art. 3 ust. 4 ustawy) na okres co najmniej 15 lat (art. 3 ust. 3 ustawy).
Na co jest gwarancja? – na zabezpieczenie spłaty części kredytu mieszkaniowego odpowiadającej kwocie wkładu własnego, który powinien być wniesiony przez kredytobiorcę
Parametry gwarancji:
- Zakres gwarancji – nie mniej niż 10 proc. i nie więcej niż 20 proc. wydatków, na pokrycie których udzielany jest kredyt
- Maksymalna kwota gwarancji – 100 tys. zł
- Okres spłaty kredytu – min. 15 lat
- Waluta kredytu – PLN
- Zabezpieczenie gwarancji – brak
- Prowizja (jednorazowa) – 1 proc. kwoty gwarancji (maksymalnie 1 tys. zł)
Gwarancja jest udzielana za pośrednictwem banków kredytujących, które podpisały umowy z BGK. Oznacza to, że zabezpieczenie kredytu gwarancją odbywa się wraz z podpisaniem umowy kredytu mieszkaniowego.
Korzyści z gwarancji:
- wygoda i oszczędność czasu – wszystkie formalności związane z udzieleniem gwarancji i spłatą rodzinną realizowane w jednym miejscu tj. w banku kredytującym
- dostęp do kredytu z opcją spłaty rodzinnej zmniejszającej zadłużenie kapitałowe
Etapy udzielania gwarancji:
- Kredytobiorca: w banku kredytującym składa (wraz z wnioskiem o kredyt) formularz wniosku o udzielenie gwarancji i załącznik „Warunki uzyskania w Banku Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty kredytu w ramach portfelowej linii gwarancyjnej Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji”.
- Bank kredytujący: ocenia wniosek o kredyt razem z wnioskiem o gwarancję i podejmuje decyzję kredytową. Po podjęciu decyzji o przyznaniu kredytu, bank kredytujący sporządza umowę, której warunki muszą uwzględniać przyjęcie zabezpieczenia w formie gwarancji BGK i możliwość skorzystania ze spłaty rodzinnej.
- Kredytobiorca: zawiera z bankiem kredytującym umowę o kredyt z zabezpieczeniem gwarancją BGK.